AnasayfaYangın Tesisatı

Yangınların nerede ve nasıl çıkacağını daha önceden bilmek mümkün değildir. Ancak önlem alınabilir. Yangın tesisatı, herhangi bir yangın esnasında itfaiye ekipleri gelene kadar yangınlara müdahale etmek ve itfaiye ekiplerine yardımcı olmak için üretilmiş bir sistemdir. Her bina da olunması oldukça önemlidir.

Yangın Tesisatı Çeşitleri Nelerdir?

Yangın tesisatının iki çeşidi vardır. Bunlar; ıslak ve kuru tesisatlardır.

Kuru yangın tesisatlarında, borunun içinde su yerine azot ya da basınçlı hava bulunur. Su, sadece yangın sırasında verilir. Isıtılmayan ya da donma tehlikesi olan yerlerde kullanılır. Kuru yangın tesisatları da kendi içerisinde üçe ayrılır. Bunlar; elle çalıştırılan, itfaiye amaçlı ve otomatik çalıştırılan tesisatlardır.

İtfaiye amaçlı kuru yangın tesisatları, itfaiyenin giremeyeceği dar sokaklardan ya da yapıların üst kısımlarında kullanılır. Diğer iki yansın tesisatları ise her yapıda kullanılabilir.

Islak yangın tesisatlarında, borunun içinde su vardır. Donma tehlikesinin olmayacağı yerlerde kullanılır. Yüksek yapılarda tercih edilir. Islak yangın tesisatları, kendi içerisinde üçe ayrılır. Bunlar; şebeke basıncı ile söndürücüler, basınçlama deposu ile söndürücüler ve depolu yangın tesisatıdır.

Yangın Tesisatının Önemi

Ülkemizde genellikle mutfaklarda, ısıtma sistemlerinde ya da aydınlatma sistemlerinde yangın çıkmaktadır. Yangının nedenleri ise bakımın yapılmaması, kullanıcı hataları ve uygun cihaz kullanılmamasıdır.

Yangın sırasında itfaiye aranmalı ve yangına doğru müdahaleler yapılarak söndürülmeye çalışılmalıdır. Büyük alevleri söndürmek zor olsa da küçük alevler söndürülerek yangına müdahale edilebilir.

Her ne kadar bilinçli olunsa ve bu bilgiler bilinse de yangın sırasında kişiler, şok yaşamakta ve ne yapacağını bilememektedir. Bu yüzden yangın tesisatları büyük önem taşır. Yangın sırasında yangın tesisatları sayesinde yangına müdahale edilir ve yangının büyümesi önlenir.

Yangın Tesisatında Firmanın Önemi

Yangın tesisatının önemi tartışılamaz. Ancak yangın tesisatının yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli olmaması ve tesisatı yapan kişilerin profesyonel olmaması, yangın tesisatından verim almayı zorlaştırır. Bu yüzden yangın tesisatını yaptırmadan önce araştırma yapmanız gerekir.

Biz, bu konuda profesyonel hizmet vermekteyiz. Yangın tesisatında kaliteli malzemeler kullanmaktayız ve ekibimizde uzman kişiler bulunmaktadır. Birçok yerde iyi işlere imza attık. Bunlardan birisi de yangın tesisatı Mecidiyeköy alanıdır.

Yangın Tesisatı Yaparken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Yangın tesisatında sadece kullanılan malzeme değil, yapılan montajda büyük önem taşır.

Borular kısa ve düz olmalıdır.

Yangın dolaplarının merdiven boşlukları ya da kapı girişleri gibi ulaşılabilir yerlerde olmasına dikkat edilir.

Yangın kolonunun alt kısmında her zaman açık olan mühürlü bir vana bulundurulur. Vananın açık olduğunu göstermek için yükselen mil kullanılır. Ancak onarım ya da bakım yapıldığında vana kapatılır.

Yangı tesisatının üst kısmında ise otomatik havalık bulundurulur. Bu havalık, boruların içindeki havanın boşaltılmasın sağlar.

Tesisatta kullanılan boruların basınca dayanıklı olmasına dikkat edilir. Borunun bağlantı şekli ve türü bu konuda bir önem taşımaz.

Boruların kendi ağırlıklarını taşımaması için yapı taşıyıcı elemanlarına, duvarlara, boru askılarına sabitlenir.

Boruların içinde metal artıkların, ketenlerin ve inşaat artıklarının olmamasına dikkat edilir. Yoksa tıkanmalara neden olabilir.

İletişim Bilgileri

info@cetintesisat.org
adres
Atatürk mah. Esentepe sk.
No:8 Kat:1 Atakent – Küçükçekmece / İstanbul

Acil Çağrı Hattı